Roll of Honour

6th EDITION (2017)

Men
1° Matteo Eydallin - Damiano Lenzi (Ita) 4h35'29"
2° Werner Marti - Martin Anthamatten (Sui) 4h44'16"
3° Michele Boscacci - Nadir Maguet (Ita) 4h48'38"
Woman
1ª Jennifer Fiechter (Sui) - Axelle Mollaret (Fra) 4h45'50"
2ª Laetitia Roux (Fra) - Claudia Galicia Cotrina (Esp) 4h54'02"
3ª Katia Tomatis - Alba de Silvestro (Ita) 5h11'38"

5th EDITION (2015)

Men
1° Matteo Eydallin - Damiano Lenzi (Ita) 4h41'36"
2° Michele Boscacci - Robert Antonioli (Ita) 4h47'10"
3° Martin Anthamatten - Anton Palzer (Ita) 4h49'08"
Women
1ª Varela Mireia Mirò (Esp) - Laetitia Roux (Fra) 4h40'49"
2ª Axelle Mollaret (Fra) - Emelie Forsberg (Swe) 5h02'06"
3ª Katia Tomatis - Elena Nicolini (Ita) 5h11'38"

4th EDITION (2013)

Men
1° William Bon Mardion - Mathèo Jacquemod (Fra) 5h16'25"
2° Matteo Eydallin - Damiano Lenzi (Ita) 5h22'02"
3° Michele Boscacci - Lorenzo Holzknecht (Ita) 5h25'49"
Women
1ª Varela Mireia Mirò (Spa) - Laetitia Roux (Fra) 6h32'24"
2ª Axelle Mollaret (Fra) - Jennifer Fiechter (Sui) 7h03'33"
3ª Francesca Martinelli - Silvia Rocca (Ita) 7h19'18"

3th EDITION (2011)

Men
1° Guido Giacomelli - Lorenzo Holzknecht (Ita) 4h30'46"
2° Matteo Eydallin - Damiano Lenzi (Ita) 3h32'12"
3° Martin Anthamatten (Sui) - William Bon Mardion (Fra) 4h37'06"
Women
1ª Mireia Mirò (Esp) - Laetitia Roux (Fra) 5h17'56"
2ª Roberta Pedranzini - Francesca Martinelli (Ita) 5h44'52"
3ª Laura Besseghini - Raffaella Rossi (Ita) 6h26'53"

2th EDITION (2008)

Men
1° Martin Riz - Dennis Trento - Alain Seletto (Ita) 4h51'39"
2° Graziano Boscacci - Ivan Murada - Lorenzo Holzknecht (Ita) 4h54'52"
3° Guido Giacomelli - Hans Joerg Lünger - Jean Pellissier (Ita) 5h02'13"
Women
1ª Roberta Pedranzini - Francesca Martinelli - Gloriana Pellissier (Ita) 6h21'16"
2ª Annemarie Gross - Tamara Lunger - Maddalena Wegher (Ita) 7h44'18"
3ª Orietta Calliari - Laura Besseghini - Raffaella Rossi (Ita) 8h27'52"

1st EDITION (2006)

Men
1° Guido Giacomelli - Mirco Mezzanotte - Hans Joerg Lünger (Ita) 5h10'48"
2° Alexander Hug (Sui) - Didier Moret (Sui) - Lorenzo Holzknecht (Ita) 5h16'40" 3° Ivan Murada - Graziano Boscacci - Daniele Pedrini (Ita) 5h19'41"
Women
1ª Roberta Secco - Orietta Calliari - Astrid Renzler (Ita) 8h41'21"